ISIS shkatërron muzeun e sumerëve me artefakte mbi 5 mijë vjeçare (Foto)

Publikuar tek: bota, më 15:09 02-04-2017 ISIS shkatërron muzeun e sumerëve me artefakte mbi 5 mijë vjeçare (Foto)

Terrori dhe barbaria e Shtetit Silamik kundër artit, kulturës dhe trashëgimisë ka goditur këtë herë muzeun e artefakteve antike sumere në Mosul, qytetërimi i parë në botë.

ISIS mori nën kontroll Mosulin në vitin 2014 dhe që atëherë prezenca e militantëve në qytet ka qenë e pandërprerë pavarësisht sulmeve të herëpashershme të koalicionit dhe ushtrisë irakene, shkruan Newsbomb.al.

qwe1qer13thyj.jpg

Në muze janë shkatërruar statuja të mbretërve sumerë dhe asirianë, statuja të kafshëve mitologjike të cilat konsiderohen si Zota të rrejshëm si dhe pllaka me mbishkrime kuneiforme, një nga metodat më të vjetra të shkrimeve në Tokë.

qwer245r234y.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Autobusi i nxënësve del nga rruga, 3 të vdekur dhe 28 të plagosur (Foto)
Gazeta e famshme amerikane i fut të dridhurat miliona lexuesve, ja njoftimi i frikshëm që sapo ka bërë »
Article Logic
Execution time: 0.0099129676818848
array(1) { ["section"]=> string(76) "isis-shkaterron-muzeun-e-sumereve-me-artefakte-mbi-5-mije-vjecare-foto-73865" }