ISIS sulmon muzikën, djeg instrumentet në shkretëtirë

Publikuar tek: bota, më 14:48 19-02-2015 ISIS sulmon muzikën, djeg instrumentet në shkretëtirë

ISIS në Libi, ka shpërndarë fotot e luftëtarëve të armatosur duke djegur instrumente muzikore. Fotot e militantëve të armatosur rëndë dhe  ë maskuar tregojnë një grumbull daullesh teksa  digjen në shkretëtirë..

Është e kuptueshme që instrumentet me ngjyra të ndezura ishin konfiskuar nga policia fetare, dhe u shkatërruan pranë qytet-portit  të Dernas, në Libinë lindore.

Një mesazh i lëshuar me foto thotë: 'Hesbah  i sekuestroi këto instrumente muzikore joislamike në shtetin e Warqa (ne e quajmë qyteti i Dernas).

Mesazhi shton se ato janë 'djegur në përputhje me ligjin islamik ".

Kjo ka qenë një pikë e fortë debati në botën islame, por rekrutët e ISIS nuk janë të parat që djegin instrumente.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.2546169757843
array(1) { ["section"]=> string(57) "isis-sulmon-muziken-djeg-instrumentet-ne-shkretetire-3829" }