ISIS sulmon qytetin naftë-prodhues Kirkuk

Publikuar tek: bota, më 11:33 30-01-2015 ISIS sulmon qytetin naftë-prodhues Kirkuk

 

Militantët e ISIS kanë tashmë nën kontroll Maktab Khalid, një krahinë fare pranë qytetit të Kirkukut. Raportohet se po ndodh një përleshje e rëndë me trupat e Peshmerga që ndodhen në qytetin e Kirkukut dhe janë të angazhuara për mbrojtjen e tij.

 

Sipas burimeve ndër të vrarët është edhe operativi më i lartë i brigadës ushtarake Peshmerga Gjenerali Shirko Fateh.

Një grup tjetër i ISIS ka sulmuar në të njëjrën kohë një hotel të braktisur në Kirkuk, i cili përdorej si selia e policisë locale. Mendohet se ISIS e ka blinduar hotelin duke vendosur armatime të rënda si dhe snajpera në taracën e tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.1259560585022
array(1) { ["section"]=> string(46) "isis-sulmon-qytetin-nafte-prodhues-kirkuk-1897" }