Islanda i thotë “Jo” BE-së

Publikuar tek: bota, më 16:52 13-03-2015 Islanda i thotë “Jo” BE-së

Shteti ishullor i Islandës i ka thënë jo anëtarësimit në Bashkimin Europian. Vendimi është publikuar në faqen zyrtare të ministrisë së Jashtme të këtij vendi.

Ndonëse, nuk jepet arsye e qartë për këtë vendim, mendohet se shkak për këtë janë politikat e BE-së për peshkimin të cilat kundërshtohen nga Islanda.

Negociatat midis Rejkjavikut dhe Brukseli kanë ngecur që prej vitit 2013 pikërisht në fushën e peshkimit. Industria e peshkimit është një prej më të zhvilluara në shtetin ishullor të Europës veriore, ndërsa BE përcakton në legjislacionin e saj disa kushte si sasia, lloji apo vendin e peshkimit.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013572931289673
array(1) { ["section"]=> string(29) "islanda-i-thote-jo-be-se-5804" }