Islanda ndërton tempullin pagan, të parin pas një mijë vjetësh

Publikuar tek: kulture-art, më 22:52 02-02-2015 Islanda ndërton tempullin pagan, të parin pas një mijë vjetësh Hilmarsson duke udhëhequr ceremoninë pagane

Reuters

Tempulli do të jetë rethor dhe do të ndërtohet në një kodër me pamje nga kryeqyteti i Islandës, Reikjavik, me një kupolë të hapur në krye për të lejuar hyrjen e rezeve të diellit.

Versioni modern i paganizmit skandinav ka qenë duke fituar popullaritet në Islandë.

“Dielli ndryshon me sezonet, kështu që ne do ti lejojmë rezet e tij të vizatojnë muret për ne”, ka thënë Hilmarsson, Kryeprift i shoqatës Asatru Association.

Tempulli pagan dedikuar perëndive skandinave, do të përdoret për ceremoni si dasma dhe vdekje.

Neo-paganët e Islandës, ende festojnë ritualin e lashtë të sakrifikimit “Bolt” me muzikë, lexim, të ngrënë e të pirë por duke lënë jashtë therrjen e kafshëve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024420976638794
array(1) { ["section"]=> string(66) "islanda-nderton-tempullin-pagan-te-parin-pas-nje-mije-vjetesh-2182" }