Ismail Kadare finalist për çmimin ndërkombëtar letrar Neustadt për vitin 2020

Publikuar tek: kulture-art, më 16:43 23-07-2019 Ismail Kadare finalist për çmimin ndërkombëtar letrar Neustadt për vitin 2020

Shkrimtari i njohur  shqiptar me famë botërore  Ismail Kadare, është në garë për çmimin prestigjioz The Neustadt International Prize for Literature, që ndahet nga Universiteti i Oklahamas.

Kadare garon bashkë me tetë shkrimtarë të shquar nga e gjithë bota janë zgjedhur si finalistë për vitin 2020.

Çmimi, i cili ka një vlerë prej $50,000 dhe një pupël shqiponje prej argjendi është cilësuar si 'American Nobel', dhe akordohet nga World Literature Today, e cila është revista e Universitetit të Oklahamas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare.

Të nominuarit janë:

Romancieri dhe eseisti shqiptar Ismail Kadare (“Broken April,” “The General of the Dead Army”)

Romancieri francez Emmanuel Carrère (“The Adversary,” “Class Trip”)

Poeti amerikan Jorie Graham, (“Fast,” “The Dream of the Unified Field”)

Romancierja dhe dramaturgia filipinase Jessica Hagedorn (“Dogeaters,” “Mango Tango”)

Romancieri guatemalas Eduardo Halfón (“Mourning,” “La pirueta”)

Romancieri palestinian Sahar Khalifeh (“Wild Thorns,” “Of Noble Origins”)

Poeti maroken Abdellatif Laâbi (“Beyond the Barbed Wire,” “The World’s Embrace: Selected Poems”)

Poet dhe romancieri kanadez Lee Maracle (“Celia’s Song,” “Ravensong”)

Poeti vietnamezo/amerikani Hoa Nguyen (“Red Juice”, “As Long as Trees Last”)

Në të kaluarën çmimin e kanë fituar emra të njohur të letërsisë si Gabriel Garcia Marquez, Octavio Paz, Giuseppe Ungaretti, e të tjerë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071969032287598
array(1) { ["section"]=> string(84) "ismail-kadare-finalist-per-cmimin-nderkombetar-letrar-neustadt-per-vitin-2020-173097" }