Ismail Kadare fiton çminin prestigjoz në Udine të Italisë

Publikuar tek: kulture-art, më 10:23 10-01-2018 Ismail Kadare fiton çminin prestigjoz në Udine të Italisë

Poeti dhe romancieri shqiptar Ismail Kadare është fituesi i edicionit 2018 të Çmimit “Nonino”, i promovuar për 43 vjet në Udine, ndërsa vlerëson figura të mëdha të kulturës botërore nga një jurie e kryesuar nga Nobel V.S. Naipaul.

Çmimi i “Nonino 2018” shkon për Kadarenë, ndërsa një tjetër çmim i rëndësishëm shkon edhe për filozofin Giorgio Agamben, i cili merr titullin prestigjoz të "mjeshtrit të kohës sonë". 

Ceremonia e çmimit do të zhvillohet në Ronchi di Percoto, në Udine më 27 janar dhe do t'i paraqitet Kadaresë nga Claudio Magris, një anëtar i jurisë.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.12642812728882
array(1) { ["section"]=> string(64) "ismail-kadare-fiton-cminin-prestigjoz-ne-udine-te-italise-106059" }