Ismail Kadare, kolosi i letërsisë shqipe feston sot 85 vjetorin e lindjes

Publikuar tek: foto-e-dites, më 10:28 28-01-2021 Ismail Kadare, kolosi i letërsisë shqipe feston sot 85 vjetorin e lindjes

Sot është një ditë e shënuar për letërsinë shqipe dhe veçanërisht për shkrimtarin e madh Ismail Kadare. Një nga njerëzit më me shumë gjurmë në Shqipëri dhe jo vetëm, feston ditën e lindjes.

Kolosi i letërsisë shqiptare mbush plot 85 vite jetë.

Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër. Ai është një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të njohur të letërsisë botërore bashkëkohore.

Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve në mbi 45 gjuhë të huaja, ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe kulturën e saj shekullore.

Vepra poetike e Kadaresë shquhet për idetë e thella dhe për figuracionin e pasur e origjinal, rol me rëndësi për pasurimin e poezisë shqiptare. I vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare, disa herë kandidat i çmimit ‘Nobel’ në letërsi, Kadare u nderua dhe me dekoratën më të lartë franceze ‘Komandant i Legjionit të Nderit’.

Ismail Kadare është autor i veprave të njohura ndërkombëtarisht si ‘Dimri i Vetmisë së Madhe’, ‘Kronikë në Gur’, ‘Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur’, ‘Vit i Mbrapshtë’, ‘Koncert në fund të dimrit’, ‘Përbindëshi’, ‘Nata me hënë’ e shumë të tjera.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dita e Përkujtimit të Holokaustit
»
Article Logic
Execution time: 0.011029958724976
array(1) { ["section"]=> string(79) "ismail-kadare-kolosi-i-letersise-shqipe-feston-sot-85-vjetorin-e-lindjes-236700" }