Ismail Kadare nominohet për çmimin ‘Man Booker’

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:28 18-03-2017 Ismail Kadare nominohet për çmimin ‘Man Booker’

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare është nominuar sërish për çmimin 'Man Booker International' me veprën “ Kamarja e turpit”.

Në  garë për këtë çmim janë edhe autorët Amos Oz, Mathias Enard, Samanta Schëeblin, Wioletta Greg, Roy Jacobsen etj. “Kamarja e turpit” është një roman satirik për diktatorin. Ngjarjet janë të vendosura në kryeqytetin shqiptar në mes të viteve 1974-1976, dhe është pjesë e trilogjisë së Kadaresë, të veprave politike që kanë për bazë ngjarjet e shekullit 19-të. 
Kadare është fitues i këtij çmimi në vitin 2005, kur çmimi 'Man Booker' nga çmim i fokusuar te letërsia angleze mori dimension ndërkombëtar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Heronjtë e heshtur", një moment pasi zjarrëfikësit shpëtuan pasurinë e shqiptarëve
Njeriu i “Vajzës së Valëve” jep spektakël dhe lot nga Himara »
Article Logic
Execution time: 0.012910842895508
array(1) { ["section"]=> string(51) "ismail-kadare-nominohet-per-cmimin-man-booker-72319" }