Iso-polifonia, çmimin e parë në festival e fiton Himara. Lefter Çipa: Polifonia si mushka, të qëllon me shqelmë

Publikuar tek: kulture-art, më 18:56 22-11-2015

Festivali i ISO Polifonisë u mbajt në Vlorë dhe çmimi i parë i shkoi grupit të Himarës. Jorgo Goro, kryetar i bashkisë së Himarës ka përshëndetur këtë fitore të grupit që vjen nga bashkia e tij.

“Polifonia është një nga vlerat më të rralla që ne kemi në panteonin e kulturës himarjote, e mbrojtur nga UNESCO. Urime njerëzve që nderojnë Himarën tonë me vlerat e tyre” tha kryetari I Bashkisë së Himarës Jorgo Goro pas këtij festivali.

Për Lefter Çipën, pilurjotin që ka prodhuar me mijëra vargje polifonike, ky festival është një traditë. Por ka edhe edhe një mesazh.

“Polifonia është si mushka, të qëllon me shqelmë nëse nuk e zotëron” tha ai në një intervistë për televizionin Amantia të Vlorës.

Kënga fituese:

 

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017539024353027
array(1) { ["section"]=> string(113) "iso-polifonia-cmimin-e-pare-ne-festival-e-fiton-himara-lefter-cipa-polifonia-si-mushka-te-qellon-me-shqelme-26040" }