Italia ofron një tjetër paketë ndihme financiare, 8 miliardë euro për bizneset dhe 1 mijë euro për punonjësit në disa sektorë të prekur nga Covid-19

Publikuar tek: bota, më 11:35 30-11-2020 Italia ofron një tjetër paketë ndihme financiare, 8 miliardë euro për bizneset dhe 1 mijë euro për punonjësit në disa sektorë të prekur nga Covid-19

Qeveria italiane miratoi një dekret të ri ligjor që parashikon 8 miliardë euro të tjera në financim për të mbështetur kompanitë dhe punëtorët e prekur nga pasojat ekonomike të urgjencës së koronavirusit.

Me dekretin e ri, ndihma financiare rritet deri në 18 miliardë që nga dekreti i parë me 28 Tetor.

Dekreti parashikon shtyrjen nga 30 nëntor në 30 prill të afatit të fundit për pagesat për të gjitha kompanitë me një xhiro jo më shumë se 50 milion euro në 2019 dhe të cilat në gjysmën e parë të vitit 2020 kanë pësuar një rënie të xhiros. me të paktën 33 përqind gjatë vitit të kaluar.

Në dekret, qeveria parashikoi gjithashtu një seri dëmshpërblimesh nga 800 në 1,000 euro, për punëtorët sezonalë në turizëm, argëtim dhe sporte. Me "kuaterin e freskimeve" është krijuar gjithashtu një fond për një total prej 500 milion euro për të mbështetur sektorin e panairit dhe kongresit dhe 62 milion euro janë akorduar për policinë dhe zjarrfikësit, të cilat kryesisht do të përdoren për të paguar koha shtesë dhe shtesat. Rajonet me statut të zakonshëm do të marrin një kontribut prej 250 milion euro për vitin 2020 si ndihmë për të menaxhuar borxhin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 14 dhe 15 vjeç, dy të miturit qëllojnë për vdekje me thike 42 vjeçarin që iu shiste drogë: Na futi në varësinë e saj
KRIME në kohë PANDEMIE, Policia bën 'namin' në 30 vende europiane: Mbi 100 të arrestuar për abuzim me mbetjet e COVID, goditen edhe faqet “ONLINE” (DETAJE) »
Article Logic
Execution time: 0.0097489356994629
array(1) { ["section"]=> string(153) "itali-ofron-nje-tjeter-pakete-ndihme-financiare-8-miliarde-euro-per-bizneset-dhe-1-mije-euro-per-punonjesit-ne-disa-sektore-te-prekur-nga-covid-19-229623" }