Itali, shkatërrohet banda e hajdutëve shqiptarë, ja emrat dhe fotot e tyre

Publikuar tek: aktualitet, më 20:43 17-03-2015 Itali, shkatërrohet banda e hajdutëve shqiptarë, ja emrat dhe fotot e tyre Foto te shqiptareve te arrestuar ne Itali per vjedhje

Forcat e policisë italiane kanë shkatërruar dhe arrestuar anëtarët e një bande shqiptarësh që kryenin vjedhje në provincën Granda, në operacionin e koduar “Facia D’Angelo” (Fytyra e Engjellit). Janë arrestuar 7 shqiptarë sipas medias italiane, ndërmjet 19 dhe 30 vjeç që janë bërë objekt i vjedhjeve në muajt e fundit të 2014 dhe fillim të 2015. 

Gjithçka nisi 28 nëntorin e vitit të kaluar, kur vajza e një gruaje ka denoncuar te karabinierët e Fossanos një vjedhje prej qindra eurosh pikërisht në vilën e nënës së saj, nga ana e dy banditëve. Hetimet vazhduan me përgjime telefonike, dhe u vunë re shumë gabime të bandës kriminele, të cilët ishin përfshirë në vjedhje në Cervere, Cherasco, dhe Magliano Alfieri. Falë edhe bashkëpunimit të qytetarëve, karabinierët arritën të bien në gjurmët e bandës.

Samel Brançaj, 19 vjeç u njoh menjëherë si figurë referimi e bandës. Anëtarët e tjerë, ishin edhe të punësuar rregillisht dhe nuk kishin precedent të mëparshëm penalë.

Sipas policisë italiane, arrestimet ndodhën mbrëmjen e 16 marsit, ku u angazhuan 70 forca policie të Fossano, Alba, Bra dhe Repartit operativ. Të arrestuarit janë

Kujtim Shyti, 30 vjeç kamarier

Samel Brankaj, 19 vjeç, ndihmës shef

Gideon Bardhacaku, 19 vjeç, student

Shaban Myziri, 21 vjeç, punëtor

Renato Lekaj, 19 vjeç, piktor

Albert Gjergji, 21 vjeç, i papunë (ishte në banesën e të arrestuarve)

Në fakt, sipas njoftimit të policisë, Albert Gjergji është arrestuar për rezistencë të forcave të rëndit gjatë operacionit të ndërmarrë prej tyre. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tiranë/ Merret peng 1 person tek liqeni artificial, dyshohet si i përfshirë në trafik droge
Itali, karabinierët zbulojnë me përgjime rrjetin e 5 shqiptarëve të drogës, emrat dhe fotot »
Article Logic
Execution time: 0.011754035949707
array(1) { ["section"]=> string(77) "itali-shkaterrohet-banda-e-hajduteve-shqiptare-ja-emrat-dhe-fotot-e-tyre-6193" }