Italia drejt rimëkëmbjes? Betohet qeveria e re

Publikuar tek: bota, më 16:27 01-06-2018 Italia drejt rimëkëmbjes? Betohet qeveria e re Kryeministrii ri i Italisë, Giuseppe Conte

Pas thuajse 3 muajsh pa qeveri, Italia ditën e sotme i është drejtuar rimëkëmbjes së shtetit pas krizës së përjetuar politike, ndërsa Giuseppe Conte është betuar si kryeministër.

Conte, një jurist mjaft i suksesshëm në Itali, por pa asnjë eksperiencë në politikë është betuar pak më parë së bashku me kabinetin e tij të ministrave përpara presidentit Sergio Mattarella, ndërkohë që kështu është zyrtarizuar edhe koalicioni mes Lëvizjes Pesë Yjet dhe Lega Nord.

Kryetarët e dy partive të mazhorancës, Luigi Di Maio dhe Matteo Salvini do të mbajnë postin e  zëvëndëskryeministrit.

Kriza në Itali filloi që nga zgjedhjet e mbajtura në mars të këtij viti, ku asnjëra nga partitë nuk kishte një kandidat potent për të drejtuar vendin.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011705875396729
array(1) { ["section"]=> string(52) "italia-drejt-rimekembjes-betohet-qeveria-e-re-122897" }