Italia HOMAZH infermierit 75 vjeçar që ishte në pension por u kthye të punojë në spital, pas infektimit humbi jetën: Qendroni në shtëpi, ne të rinjtë do punojmë për ju

Publikuar tek: rajon, më 12:36 25-11-2020 Italia HOMAZH infermierit 75 vjeçar që ishte në pension por u kthye të punojë në spital, pas infektimit humbi jetën: Qendroni në shtëpi, ne të rinjtë do punojmë për ju Infermierit 75 vjeçar Alfonso Durante

Gjithë Italia po i bën homazh infermierit 75 vjeçar Alfonso Durante që ditën e djeshme humbi jetën nga covid.

Alfonso, kishte kohë që kishte dalë në pension, por kur e pa se pandemia po zgjerohej dhe strukturat spitalore kishin nevojë për personel, u rikthye në punë, veshi bluzën e bardhë, dhe filloi të shërbente në front, raporton newsbomb.al.

U rikthye nga sensi i detyrës, por pikërisht në punë u infektua, fillimisht u shtrua në spital dhe më vonë u intubua. Vetëm ditën e djeshme, spitali nxorri njoftimin për ndarjen e tij nga jeta.

Ndërkohë në rrjetet sociale, mjekët dhe infermierët nuk ngurrojnë ti dërgojnë ngushëllimet familjes, por japin mesazhin edhe për të tjerët.

“Nëse je një mjek apo infermier në pension? Je një subject në rrisk. Qëndro në shtëpi! Ne të rinjtë do të punojmë për ju” shkruhet në postimet në facebook, raporton newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenca merr vendimin: Të gjithë mjekët që vdiqën për shkak të COVID-19 do të dekorohen me ‘Medaljen e Meritave’
»
Article Logic
Execution time: 0.011568069458008
array(1) { ["section"]=> string(171) "italia-homazh-infermierit-75-vjecar-qe-ishte-ne-pension-por-u-kthye-te-punoje-ne-spital-pas-infektimit-humbi-jeten-qendroni-ne-shtepi-ne-te-rinjte-do-punojme-per-ju-229056" }