Italia në finale? Ja sa do shpenzojnë italianët për të ngrënë e për të pirë…Ushqimet që konsumohen më shumë

Publikuar tek: sport, më 14:25 18-06-2016 Italia në finale? Ja sa do shpenzojnë italianët për të ngrënë e për të pirë…Ushqimet që konsumohen më shumë Foto ilustruese

Në Itali mediat kanë filluar të kalkulojnë se cilat janë fitimet në konsum me industrinë e re të Euro2016. Dhe vlerësohet, se sa i përket konsumit, gjatë këtij muaji, të ardhurat për kompanitë do të shtohen me 145 milionë euro. 

Corriere shkruan se shitjet janë shtuar, ndërsa italianët shohin ndeshjet e tyre nga TV në një divan në shtëpinë e tyre, me familjen apo edhe me miqtë. Gjerat që konsumohen janë pizza, akullore dhe pihen birra apo lëngje të tjera të gazuara. Eshtë llogaritur se nëse Italia do të mbërrijë në finale të Euro2016, do të konsumohen 145 milionë euro ushqime.

Sipas të dhënave, italianët shpenzojnë më shumë në pizza apo ushqime të tjera që shoqërojnë lëngjet te 65 milionë euro, ndërkohë që 27 përqind e shumës konsumohen për birra, 23 përqind për akullore e 9 përqind e parave për pije të gazuara, apo mozzarella duke rritur edhe 102 përqind shitjet.

Për dietologët gjithë kjo procedurë ushqimi është e gabuar. Madje kanë dhënë edhe këshillat e tyre për të mos dëmtuar organizmin e tifozave që ulen përpara TV duke I orientuar në të tjera ushqime. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022757053375244
array(1) { ["section"]=> string(112) "italia-ne-finale-ja-sa-do-shpenzojne-italianet-per-te-ngrene-e-per-te-pire-ushqimet-qe-konsumohen-me-shume-43914" }