Italia pjesë e ekipeve që kanë shqiptarë brenda tyre, zbulohet origjina arbëreshe e një prej lojtarëve

Publikuar tek: sport, më 19:02 14-06-2016 Italia pjesë e ekipeve që kanë shqiptarë brenda tyre, zbulohet origjina arbëreshe e një prej lojtarëve

Zvicra apo Gjermania nuk janë të vetmet ekipe të huaja që kanë shqiptarë në përbërjen e tyre në Euro 2016. Italia i shtohet gjithashtu kësaj liste me mesfushorin Antonio Candreva.

29 vjeçari është pjesë e popullsisë Arbëreshe në Itali dhe kjo nuk fshihet në asnjë rast kur flitet për origjinën e lojtarit. Antonio Candreva ka lindur në Romë, por gjyshi i tij ka lindur në një fshat arbëreshësh në Itali, i quajtur Falconara Albanese, që ndodhet në qytetin e Cosenza në Kalabri.

Ndërkohë, shkrimtari dhe profesori i letërsisë Ag Apolloni shkruan gjithashtu për origjinën e lojtarit, duke u shprehur se ai ka lidhje me poetin e njohur arbëresh, Karmell Kandreva, që po ashtu ka lindur në Cosenza, madje aludon se futbollisti është nipi i këtij poeti.  

Karmell Kandreva është autor i veprës “Shpirti i arbërit rron”.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0088071823120117
array(1) { ["section"]=> string(107) "italia-pjese-e-ekipeve-qe-kane-shqiptare-brenda-tyre-zbulohet-origjina-arbereshe-e-nje-prej-lojtareve-43502" }