Italia rrezikon të shkojë në zgjedhje të parakohëshme

Publikuar tek: bota, më 19:14 30-01-2015 Italia rrezikon të shkojë në zgjedhje të parakohëshme

Dështon edhë  raundi i tretë i votimit për zgjedhjen e presidentit në Itali, pasi nuk u arrit kuorumi i nevojshëm.

Në raundin e katërt zgjedhja e presidentit bëhet me shumicë të thjeshtë.

Nëse dështon edhe raundi i katërt, atëhere vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohëshme.

Më herët, Renzi kishte propozuar Sergio Matarellën për president.

Ndërkohë që ish-presidenti italian Napoletano, dha dorëheqjen për arsye moshore.

Ai është plot 80 vjeç dhe është zgjedhur dy herë president i Italisë

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013154029846191
array(1) { ["section"]=> string(58) "italia-rrezikon-te-shkoje-ne-zgjedhje-te-parakoheshme-1956" }