Iu paralizua gjysma e trupit, këto mjekë i rikthyen buzëqeshjen pacientes së tyre

Publikuar tek: aktualitet, më 21:19 23-01-2017 Iu paralizua gjysma e trupit,  këto mjekë i rikthyen buzëqeshjen pacientes së tyre

Mjekët e shërbimit neurovaskular kanë bërë të mundur rikthimin e buzëqeshes së pacientes së tyre 37-vjeçare e cila u dërgua në qendrën spitalore "Nënë Tereza"  me paralizë të plotë në gjysmën e djathtë të trupit dhe pamundësi për të folur.

Por vetëm 12 orë më vonë, falë diagnozës së shpejtë të mjekut neurolog të Spitalit Rajonal të Elbasanit, Bujar Cakani dhe referimit të menjëhershëm të rastit tek stafi i mjekëve neurovaskular (Stroke Unit) u bë e mundur realizimi me sukses i trombolizës intravenoze tek pacientja.

Deri më tani, Stroke Unit bën me dije se janë realizuar 10 trombolizat intravenoze, të parat në Shqipëri.

Falë Dr. Bujarit, mjekëve të Urgjencës, stafit të Shërbimit të Radiologjisë dhe Stroke Unit, tromboliza intraarteriale u realizua tek 37-vjeçares, duke i rikthyer buzëqeshjen asaj si dhe 9 pacientëve të tjerë me parë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E rrallë: Gjykatësi i Apelit të Durrësit ka deklaruar në ILDKP skedinat fituese nga pikat e basteve
Kjo bankë në Shqipëri akuzohet se i ka vjedhur miliona lekë kursime emigrantit »
Article Logic
Execution time: 0.011025905609131
array(1) { ["section"]=> string(86) "iu-paralizua-gjysma-e-trupit-keto-mjeke-i-rikthyen-buzeqeshjen-pacientes-se-tyre-66431" }