Izrael/ Palestinezët që gjuajnë me gurë do të dënohen me 20 vite burg

Publikuar tek: bota, më 18:18 21-07-2015 Izrael/ Palestinezët që gjuajnë me gurë do të dënohen me 20 vite burg

Një palestinez që godet me gurë shtetasit izraelit dhe pjesëtarët e forcave të sigurisë së Izraelit do të dënohet me të paktën 20 vite burg.

Ky është vendimi që është marrë nga Kuvendi i Izraelit (Knesset) dhe që parashikon dënime me burg nga 20 vjet për palestinezët të cilët janë të përfshirë në gjuajtjet me gurë "me qëllim të dëmtimit", dhe dënimin me 10 vjet burg për ata të cilët gjuajnë gurë "pa qëllim të shprehur për shkaktimin e dëmit".

Shpesh herë, protestuesit palestinez përdorin gurët si armë kundër forcave izraelite kur hyjnë në territoret e banuara prej tyre, me qëllim ndërtimin e vendbanimeve të reja hebreje, të kundërshtuara edhe nga Bashkimi Europian dhe SHBA.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02646803855896
array(1) { ["section"]=> string(74) "izrael-palestinezet-qe-gjuajne-me-gure-do-te-denohen-me-20-vite-burg-16683" }