Izraeli do të ndërtojë 430 shtëpi në Bregun Perëndimor

Publikuar tek: bota, më 13:41 30-01-2015 Izraeli do të ndërtojë 430 shtëpi në Bregun Perëndimor

 

Qeveria Izraelite ka publikuar tenderat për të ndëruar 430 shtëpi në Bregun Perëndimor, sipas raportimit të kreut të OJQ-së që monitoron zhvillimin e ndërtimeve në këtë zonë.

Ai tha se shtëpitë do të ndërtohen përgjatë gjithë zonës, 112 në Adam, 156 në Elkana, 78 në Alfei dhe pjesa tjetër e shtëpive në Kiryat Arba.

Një zyrtar Palestinez e ka denoncuar ngjarjen duke thënë se “ajo çka njoftoi Izraeli është pjesë e një plani më të madh lufte, kunër popullit palestinez”.

“Ky është një krim lufte dhe duhet të shkojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare,” tha ai.

Izraeli e pushtoi Bregun Perëndimor në vitin 1967, pas një lufte 6 ditore.

Ndërtimi aty është i jashtëligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar por është kundërshtuar nga Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar si një pengesë për mundësinë për marrëveshje paqeje me palestinezët.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012148141860962
array(1) { ["section"]=> string(59) "izraeli-do-te-ndertoje-430-shtepi-ne-bregun-perendimor-1921" }