Izraeli thyen rekordin Guiness për kullën më të lartë me Lego

Publikuar tek: bota, më 19:16 28-12-2017 Izraeli thyen rekordin Guiness për kullën më të lartë me Lego

Kryeqyteti i Izraelit, Tel Aviv ka thyer rekordin botëror të kullës më të lartë të ndërtuar ndonjëherë me copëzat plastike Lego.

Kjo kullë u ndërtua duke mbledhur Lego të dhuruara nga banorët e Tel Avivit për një vit. Në total, kulla ka më shumë se gjysmë milion Lego.

Në mungesë të një gjyqtari vendas, ky rekord nuk është regjistruar ende nga Libri i Rekordeve Guiness.

Kulla me Lego e ndërtuar në Tel Aviv pritet të thyejë rekordin e asaj të ndërtuar në Itali në vitin 2015 e cila ishte 35.05 metra e lartë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ISIS pranon sulmin ku mbetën 41 të vdekur, mes tyre dhe fëmijë
Turqia dhe SHBA “liberalizojnë” sërish vizat »
Article Logic
Execution time: 0.0091500282287598
array(1) { ["section"]=> string(68) "izraeli-thyen-rekordin-guiness-per-kullen-me-te-larte-me-lego-104706" }