Ja 12 librat më të lexuar në botë

Publikuar tek: kulture-art, më 16:01 16-07-2015 Ja 12 librat më të lexuar në botë

Novela e Harper Lee “Go Set a Watchman”, vijimi i “To Kill a Mockingbird”, po shitet me shpejtësi rekord në gjithë botën. Por kërkuesit kanë numëruar deri tani të gjitha kopjet, përkthimet dhe versionet e librave duke dalë me listën e 10 librave më të lexuar dhe më të pëlqyer në të gjithë botën, ato janë:

1. Kur’an

2. Bibla (versioni i King James)

3. Thënie nga Mao Ce Dun, Mao Zedong

4. Don Kishoti, Miguel de Servantes

5.Harry Potter, JK Roëling

6. Rrëfenja e dy Qyteteve, Çarls Dikens

7. Mbreti i Unazave, RR Tolkien

8. Princi i Vogël, Antoine de Saint-Exupéry

9 = Liza në Botën e Çudirave, Leëis Carroll

9 = Ëndrra e Dhomës së Kuqe, Cao Xueqin

9 = Indianët e Vegjël, Agatha Christie

9 = The Hobbit, JRR Tolkien

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024316072463989
array(1) { ["section"]=> string(39) "ja-12-librat-me-te-lexuar-ne-bote-16345" }