Ja çfarë ju shkakton duhani gjatë shtatzënisë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 15:51 01-09-2016 Ja çfarë ju shkakton duhani gjatë shtatzënisë

Një studim i publikuar në revistën Amerikane të Psikiatrisë tregon se nënat që pinë duhan gjatë shtatzënisë rrisin rrezikun e zhvillimit të skizofrenisë tek fëmijët e tyre.

Hulumtuesit gjetën se shumë gra që janë ekspozuar ndaj nikotinës, kanë  mundësi më të madhe për të pasur një fëmijë të prekur nga sëmundje të rënda mendore.

Prezenca e nikotinës në gjakun e nënës, ishte e lidhur me 38 përqind më shumë mundësi për t’u prekur nga kjo gjendje.

Pirja e duhanit kontribuon në probleme të theksuara në barkun e nënës dhe lindjes në vijim, duke përfshirë peshë të ulët të fëmijës dhe vështirësi të tjera.

“Në bazë të njohurive tona,  ky është i pari studim që tregon lidhjen mes ekspozimit të fetusit ndaj nikotinës dhe skizofrenisë”, tha profesor Alan Broën, nga Universiteti i Columbisë, Nju Jork, njëkohësisht edhe drejtues i studimit.

Testet e gjakut janë kryer gjatë trimesters të dytë e parë dhe e para (periudha tre mujore) të shtatzënisë.

Studime të mëtejshme mund të hedhin dritë saktësisht se si nikotina ndikon në trurin e fetusit “, shtoi ai.

Në një studim të mëparshëm, Profesor Broën dhe kolegët e tij kanë treguar se pasardhësit e nënave që janë ekspozuar ndaj duhanpirjes gjatë shtatzënisë, janë të rrezikuar për t’u prekur nga çrregullimi bipolar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01163387298584
array(1) { ["section"]=> string(51) "ja-cfare-ju-shkakton-duhani-gjate-shtatzenise-51565" }