Ja çfarë rrezikoni nëse punoni gjatë natës

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 14:30 05-09-2016 Ja çfarë rrezikoni nëse punoni gjatë natës

Një pjesë e mirë  njerëzish punojnë gjatë natës, por një studim i fundit shkruan se të punosh shumë në orët e natës mund të dëmtojë trurin.

Sipas ekspertëve të Universitetit të Suonsit në Uells dhe të Tuluzës në Francë punonjësit e turneve të natës duhet kene kujdes dhe të krijojnë mundësi pushimi gjatë orarit të punës.

Nga studimi në të cilin u përfshinë më shumë se 3 mijë punëtorë francezë rezulton se puna gjatë natës mund të të plakë mbi 16 vjet qarqet tona celebrale.

Sipas studimit, puna gjatë natës, momenti kur ora biologjike ka planifikuar pushimin, mund të ketë efakt efekte negative mbi aftësinë njohëse dhe kujtesën.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.069571971893311
array(1) { ["section"]=> string(48) "ja-cfare-rrezikoni-nese-punoni-gjate-nates-51965" }