Ja cila është fjala më e gjatë shqip me 27 shkronja

Publikuar tek: aktualitet, më 17:26 07-09-2015 Ja cila është fjala më e gjatë shqip me 27 shkronja

Fjala më e gjatë në Europë është turqisht dhe përbëhet nga një rekord prej 71 shkronjash, më pas vjen Islanda me fjalën e përbërë nga 64 shkronja e ndjekur nga Danimarka me fjalën prej 51 shkronjash.

Por edhe Shqipëria nuk mbetet pas, dukeqënëse shumë shtete të tjera europiane, fjalët më të gjata i kanë nga 20 deri në 30 shkronja.

Fjala më e gjatë në shqip me 27 shkronja është “Kundërzhurmëkrijuesabërësave”, që një zot e di se ç’do të thotë me saktësi por që pak a shumë ka të bëjë me dikë që është kundër atyre që krijojnë dhe bëjnë zhurmë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Asgjësohen 3 mijë rrënjë kanabis në Skrapar, në kërkim kultivuesi
Përurohet Odeoni i ri i Bektashinjve, të pranishëm krerët më të lartë të fesë dhe politikës »
Article Logic
Execution time: 0.012004137039185
array(1) { ["section"]=> string(57) "ja-cila-eshte-fjala-me-e-gjate-shqip-me-27-shkronja-20194" }