Ja harta më e detajuar e ekosistemit botëror, një risi dixhitale

Publikuar tek: bota, më 16:23 19-02-2015 Ja harta më e detajuar e ekosistemit botëror, një risi dixhitale

Sondazhi Gjeologjik i SHBA ka publikuar një hartë të ekosistemeve globale që mendohet se është më e detajuara në botë.

Harta është një mozaik i 1.3 milionë qelizave interaktive e që jep detaje të hollësishme për më shumë se 40 mijë zona unike ekologjike, në bazë të katër faktorëve te ndryshëm që përcaktojnë përbërjen e një ekosistemi, bioklimat, konturet e tokës, lloji i shkëmbit dhe mbulesa e tokës.

Shoqata e Amerikane të Gjeografëve, e cila zhvilloi hartë të re, shpjegon ajo është krijuar për të lejuar shkencëtarët, menaxhuesit e tokës, ruajtësit, zhvilluesit dhe publikun për të përmirësuar menaxhimin rajonal, kombëtar dhe global të burimeve, planifikimin dhe vendimmarrjen.

Hartën mund ta shikoni duke klikuar këtu.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012089967727661
array(1) { ["section"]=> string(68) "ja-harta-me-e-detajuar-e-ekosistemit-boteror-nje-risi-dixhitale-3844" }