Ja harta më e detajuar e ekosistemit botëror, një risi dixhitale

Publikuar tek: bota, më 16:23 19-02-2015 Ja harta më e detajuar e ekosistemit botëror, një risi dixhitale

Sondazhi Gjeologjik i SHBA ka publikuar një hartë të ekosistemeve globale që mendohet se është më e detajuara në botë.

Harta është një mozaik i 1.3 milionë qelizave interaktive e që jep detaje të hollësishme për më shumë se 40 mijë zona unike ekologjike, në bazë të katër faktorëve te ndryshëm që përcaktojnë përbërjen e një ekosistemi, bioklimat, konturet e tokës, lloji i shkëmbit dhe mbulesa e tokës.

Shoqata e Amerikane të Gjeografëve, e cila zhvilloi hartë të re, shpjegon ajo është krijuar për të lejuar shkencëtarët, menaxhuesit e tokës, ruajtësit, zhvilluesit dhe publikun për të përmirësuar menaxhimin rajonal, kombëtar dhe global të burimeve, planifikimin dhe vendimmarrjen.

Hartën mund ta shikoni duke klikuar këtu.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024727821350098
array(1) { ["section"]=> string(68) "ja-harta-me-e-detajuar-e-ekosistemit-boteror-nje-risi-dixhitale-3844" }