Ja kërkesa e Prokurorisë drejtuar Kuvendit: Prenga ka kryer vepra me rrezikshmëri të lartë shoqërore

Publikuar tek: aktualitet, më 20:57 06-09-2015 Ja kërkesa e Prokurorisë drejtuar Kuvendit: Prenga ka kryer vepra me rrezikshmëri të lartë shoqërore

Këshilli për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, i ka propozuar Kuvendit të Shqipërisë heqjen e mandatit të deputetit të Partisë Socialiste, Armando Prenga.

Në kërkesën drejtuar Kuvendit, kryeprokurori Adriatik Llalla ka deklaruar se, nga provat e administruara deri më tani gjatë fazës së hetimit, rezulton se deputeti Prenga dyshohet të ketë konsumuar veprat e mësipërme penale gjatë konfliktit të ndodhur me disa shtetas të tjerë, ngjarje e ndodhur mesnatën mes së premtes dhe së shtunës në qytetin e Laçit. Veprat, të cilat dyshohet t’i ketë kryer deputeti Prenga, janë me rrezikshmëri të lartë shoqërore dhe parashikohen si krime në Kodin Penal.

Raporti i Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin do të shqyrtohet ditën e nesërme në seancën plenare të datës 7 shtator 2015. Vetë deputeti Armando Prenga, tha gjatë fjalës së tij në Këshillin e Mandateve se e gjithë ngjarja është një sajesë nga komisionerët e Partisë Demokratike.

"Unë jam i vetëdijshëm për cfarë bëj. Dhe nëse do kisha bërë diçka, kisha heq dorë vetë nga mandate. Nuk jam pjesë e ndonjë klani dhe kam parë hallet e mia dhe të familjes sime. Kjo është një ngjarje reale dhe e vërteta. Paaftësia e prokurorisë dhe policisë e ka cuar çështjen në këtë pikë”, tha Armando Prenga.

{gallery}prokw{/gallery}

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Armando Prenga: Po të ishte për ta vrarë Gjok Calin, e kisha vrarë që në rrugë, por jam i përgjegjshëm
Xhaxhai përdhunoi për tre vite mbesën e tij, vajza e denoncoi pasi në familje u hapën fjalë »
Article Logic
Execution time: 0.01254677772522
array(1) { ["section"]=> string(105) "ja-kerkesa-e-prokurorise-drejtuar-kuvendit-prenga-ka-kryer-vepra-me-rrezikshmeri-te-larte-shoqerore-20126" }