Ja kush është vendi më i sigurtë në botë

Publikuar tek: bota, më 19:41 27-07-2016 Ja kush është vendi më i sigurtë në botë

Raporti Global për Paqe 2016, është botuar kohëve të fundit nga Instituti për Ekonimi dhe Paqe duke zbuluar vendet më të sigurta dhe më të rrezikshme në botë.

Raporti rendit 163 vende në bazë të niveleve të tyre të paqes dhe prezantoi gjetjet në një hartë interaktive me ngjyra-koduar.

Për çdo shtet është lëshuar një rezultat i nivelit të qetësisë në vend, diçka e tillë e përcaktuar nga analiza e 23 faktorëve në këto tri kategori:

Niveli i sigurisë dhe jorrezikshmërisë në shoqëri e në familje.

Niveli i sigurisë dhe jorrezikshmëria nga konflikti ndërkombëtar.

Niveli i sigurisë dhe jorrezikshmëria ndaj militarizimi.

Islanda pretendon titullin më të lakmuar si vendi më i sigurtë në botë, duke qëndruar si vend evropian për mungesë të konflikteve të brendshme dhe ndërkombëtare si dhe gjendjen e qetë të shoqërisë së saj.

Danimarka, një tjetër vend nordik që zë vendin e dytë, ndërsa Austria është vendi i tretë më i sigurt në botë.

Këtu janë 11 vendet më të sigurta së bashku me rezultatet e tyre përkatëse të nivelit të rendit të qetësisë në publik:

1. Islanda- 1.192

2. Danimarka – 1.246

3. Austria – 1.278

4. Zelanda e Re – 1.287

5. Portugalia – 1.356

6. Republika Çeke – 1.36

7. Zvicra – 1.37

8. Kanadaja – 1.388

9. Japonia – 1.395

10. Sllovenia – 1.408

11. Finlanda – 1.429

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012286186218262
array(1) { ["section"]=> string(46) "ja-kush-eshte-vendi-me-i-sigurte-ne-bote-47920" }