Ja kush i shpiku syzet e para

Publikuar tek: bota, më 14:34 21-07-2016 Ja kush i shpiku syzet e para

Syzet janë një ndër shpikjet që ka ndihmuar njerëzimin. Mësohet se syzet janë shpikur nga fisi

Inuit të cilët jetonin në vende të ftohta.

Dhe arsyeja se përse u shpikën nuk ishte mbrojtja nga rrezet e diellit, por mbrojtja nga shëlqimi i dëborës dhe akullit.

Syzetu shpikën nga fisi Inuit të cilët jetonin në vende të ftohta, të cilët për ty mbrojtur nga shkëlqimi i dëborës krijuan syzet me dru dhe kocka të cilave iu lanë nganjë të çarë të vogël për të mundësuar shikimin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022007942199707
array(1) { ["section"]=> string(35) "ja-kush-i-shpiku-syzet-e-para-47310" }