Ja përse kafja është e mirë për shëndetin tuaj

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 20:25 20-02-2015 Ja përse kafja është e mirë për shëndetin tuaj

Komisioni këshillimor për udhëzimet dietike në SHBA e cila rekomandon Administratën për Ushqimet dhe Barnat, në një raport tregon për të mirat shëndetësore dhe uljen e rreziqeve që vijnë si pasojë e konsumimit të 3 deri në 5 filxhanë kafe në ditë.

Sipas raportit konsumi i kafesë redukton rrezikun nga diabeti i tipit 2 si dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Raporti e përshkruan konsumimin e 3 deri në 5 filxhanë kafe në ditë (400 mg) si një normë e moderuar. Sigurisht që këto të dhëna nuk llogariten për njerëz që janë shumë të vegjël në moshë, madje raporti i dekurajon fëmijët dhe adoleshentët nga konsumi i pijeve me përmbajtje kafeine.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029361963272095
array(1) { ["section"]=> string(51) "ja-perse-kafja-eshte-e-mire-per-shendetin-tuaj-3990" }