Ja përse nuk duhet të përgatitni ushqim në letër alumini

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:46 18-07-2016 Ja përse nuk duhet të përgatitni ushqim në letër alumini

Ushqimi i përgatitur në lëtër alumin është po aq sa i shijshëm edhe i rrezikshëm.

Studimet e fundit kanë konstatuar se ushimi i përgatitur në acidik të lëngshëm, siç është lëngu i limonit, apo salca e domates, përthith metal nga letra e aluminit dhe mund të jetë i dëmshëm për organizmin.

Sipas këtij studimi një copë mish e përgatitur në letër alumini përmban deri në 400 mg metal.

Ndërkohë që sipas Organizatës Botërore të Shëndëtësisë maksimumi i metalit që mund të marrim në një ditë është 40 mg .

Nëse metal ii aluminit merret për një kohë të gjatë ai mund të shtresohet në organizëm duke shkaktuar shenjat e helmimit.

Sipas studimit përdorimi i fletës së aluminit lidhet me shfaqen e sëmundjes Alzheimer. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029021978378296
array(1) { ["section"]=> string(62) "ja-perse-nuk-duhet-te-pergatitni-ushqim-ne-leter-alumini-46968" }