Ja plani i ri i lëvizjes në Tiranë, ndalohet qarkullimi në unazën e vogël, bizneset do furnizohen natën

Publikuar tek: aktualitet, më 20:47 11-09-2015 Ja plani i ri i lëvizjes në Tiranë, ndalohet qarkullimi në unazën e vogël, bizneset do furnizohen natën

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka prezantuar planin e ri të qarkullimit të automjeteve në Tiranë. Sipas njoftimit të Veliaj, përveç veturave, urgjencës, zjarrëfikëses dhe autobuzëve urban, çdo mjet tjetër është ndaluar të qarkulloj në unazën e vogël të qytetit.

Gjithashu, kufizime do të ketë për mjetet e transportit të mallrave, apo ato me ngarkesë me mbi 3.5 ton.

Kufizim 24 orë: I mjeteve në brendësi të unazës së vogël, përveç veturave, urgjencës, zjarrëfikësit dhe autobuzëve urban.

Nga ora 06:00-09:00 dhe 16:00-20:00: Ndalohet qarkullimi i të gjitha mjeteve të transportit të mallrave.

Nga ora 06:00-20:00: Ndalohet qarkullimi i mjeteve me ngarkesë të përgjithshme mbi 3.5 ton në unazën e mesme të qytetit, në brendësi të saj, si dhe në rrugët Sulejman Delvina, Abdyl Frashëri, Ismail Qemali, rruga e Elbasanit dhe Bulevardi Bajram Curri.

Nga ora 06:00-20:00: Ndalohet qarkullimi i mjeteve me ngarkesë të përgjithshme mbi 18 ton, në brendësi të unazës së madhe të qytetit, si dhe në akset kryesore hyrëse në të.

Nga ora 06:00-20:00: Ndalohet qarkullimi i mjeteve me ngarkesë të përgjithshme deri në 25 ton në akset hyrëse në qytet.

Nga ora 20:00-06:00: Subjektet tregtare mund të kryejnë veprimtarinë e tyre furnizuese.

Veliajt argumenton se ky ndryshim ka ardhur si nevojë e lirimit të trafikut gjatë sezonit shkollor. “Çdo nxënës humbet 5 min mësim në javë nga bllokimi në trafik. 100 mijë nxënës në Tiranë x 5 min vonësë = 33 mijë orë në muaj/vonesë. Besoj në 1 qytet ku njerëzit vijnë para fitimeve, ndaj shpresoj që drejtuesit e furgonave të na mirëkuptojnë”, shprehet kryebashkiaku.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Antiterrori: Militantët e ISIS po blejnë prona në qytetet shqiptare
Divorci i Aurela Hoxhës/ Zbulohet arsyeja dhe padia e bashkëshortit: Na dëmtoi rëndë nga ana morale »
Article Logic
Execution time: 0.011638164520264
array(1) { ["section"]=> string(107) "ja-plani-i-ri-i-levizjes-ne-tirane-ndalohet-qarkullimi-ne-unazen-e-vogel-bizneset-do-furnizohen-naten-20570" }