Ja pse ky është plumbi më vdekjeprurrës në botë (Video)

Publikuar tek: bota, më 10:57 27-12-2015 Ja pse ky është plumbi më vdekjeprurrës në botë (Video)

Ndryshe nga municionet tradicionale me majë të rumbullakët apo të shtypura në majë, ky plumb është i përbrë nga një gjeometri aerodinamike, që i jep jo vetëm më shumë shpejtësi dhe saktësi.

Plumbi është quajtur edhe si më vdekjeprurrësi në botë, për shkak se mund të shkatërrojë çdo organ jetësor që prek. Dizajni i veçantë bën që maja e plumbit të hapet në formën e një luleje sapo hyn në brendësi të shënjestrës. Kjo gjë e bën më të vështirë, thuajse të pamundur, punën e kirurgëve për ta hequr atë pa dëmtime anësore.

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02490496635437
array(1) { ["section"]=> string(59) "ja-pse-ky-eshte-plumbi-me-vdekjeprurres-ne-bote-video-28654" }