Ja pse nuk duhet të mbani shishe me ujë në makinë gjatë verës

Publikuar tek: bota, më 21:41 16-08-2017 Ja pse nuk duhet të mbani shishe me ujë në makinë gjatë verës

Lënia e një shishe uji në një makinë të ekspozuar në diell mund të rezultojë tepër e rrezikshme.

Sipas autoriteteve të zjarrfikëses në SHBA, të cilët kanë paralajmëruar për rrezikun gjatë temperaturave të larta, shishja e ujit mund të shkaktojë zjarr në makinë.

Kjo për shkak se rrezet e diellit kalojnë mes shishes dhe lëngu në këtë rast shërben si një xham zmadhues duke formuar një rreze të fokusuar në një pikë, aq të nxehtë saqë mund të shkaktojë zjarr.

Nga testet e kryera prej zjarrfikësve rezultoi se rezja mund të arrijë temperaturë deri në 250 gradë dhe lehtësisht të ndezë materiale si veshjet e sediljeve.

asdfwergtehy454.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kjo makinë luksoze nuk ka nevojë për karburant, zbuloni sa kushton (Foto)
Mbase s’do ta besoni por breshëri zbardh rrugët në mes të verës, ngjan s'i borë dimri »
Article Logic
Execution time: 0.010718822479248
array(1) { ["section"]=> string(67) "ja-pse-nuk-duhet-te-mbani-shishe-me-uje-ne-makine-gjate-veres-89308" }