Ja pse ylli i famës së Muhammad Ali është në mur dhe jo në rrugë

Publikuar tek: sport, më 13:34 04-06-2016 Ja pse ylli i famës së Muhammad Ali është në mur dhe jo në rrugë

Në vitin 2002, Muhammad Ali u nderua me një yll në botën e famshme të “Hollywood Walk of Fame”, por ky yll nuk ishte si të gjithë yjet e tjerë.

Ylli ishte i montuar në mur dhe jo nw rrugw.

Për shkak se boksieri, 59 vjeçar në atë kohë, tha se ai nuk e donte emrin e tij në tokë në të cilin njerëzit që nuk kanë respekt për të, ta kenë mundësinë të shkelin mbi të.

“Unë mbajë emrin e dashur të Profetit tonë Muhamed, paqja dhe mëshira qoftë mbi të”, dhe është e pamundur që të lejoj njerëzit që të shkelin mbi emrin e tij”, tha ai në atë kohë.

Ish-kampioni i boksit vdiq në moshën 74 vjeçare pasi u shtrua në spital me probleme të frymëmarrjes.

Ai kishte luftuar me sëmundjen e Parkinsonit për më shumë se 30 vjet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019523859024048
array(1) { ["section"]=> string(70) "ja-pse-ylli-i-fames-se-muhammad-ali-eshte-ne-mur-dhe-jo-ne-rruge-42427" }