Ja sa kalori digjni kur bëni punët e shtëpisë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:29 18-01-2017 Ja sa kalori digjni kur bëni punët e shtëpisë

Për ju që ngurroni t’i bëni punët e shtëpisë, po të mësoni se ato ju ndihmojnë të digjni shumë kalori, mund të motivoheni dhe t’i bëni punët më shpesh.

Shërbimi i përmirësimit të shtëpisë “Plentific”, liston numrin e kalorive që digjni çdo orë bazuar në një peshë të rrituri prej 68 kg.

1. Shkundja ose nderja e rrobave  – 171 kalori për orë.

2. Fshirja me fshesë – 269 kalori, që do të thotë që nëse fshini për 30 minuta digjni 135 kalori.

3. Lëvizja e mobilieve – 408 kalori, të barazvlefshme me sasinë që do të digjnit nëse do të luanit për 30 minuta tenis.

4. Kopshtaria – 339 kalori

5. Lyerja e një dhome – 306 kalori

Duke qenë se është një punë që zgjat zakonisht rreth katër orë atëherë ju digjni 1200  kalori shkruan ‘The Independent’.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 2 aksione të befasishme në Vlorë, policia arreston 31 vjeçarin
LAJM FANTASTIK: Ylli shqiptar që bëri xhiron e mediave botërore dhe bashkëshorti i saj futbollist marrin përsipër rastin e Reisit të vogël »
Article Logic
Execution time: 0.013031959533691
array(1) { ["section"]=> string(51) "ja-sa-kalori-digjni-kur-beni-punet-e-shtepise-65886" }