Ja se çfarë ka zbuluar NASA në planetin Mars

Publikuar tek: bota, më 20:31 27-09-2015 Ja se çfarë ka zbuluar NASA në planetin Mars

Nasa tha se ditën e nesërme, me anë të një konference “live” do të njoftojë për një zbulim të madh në planetin Mars. “Zgjudhet misteri i Marsit”, shkruan Nasa shkurt, por pa dhënë asnjë detjat tjetër lidhur me atë që do të njoftojë.

Por sipas gazetarit Michael Pearson, është shumë e qartë se përse bëhet fjalë. “Nuk ka lidhje me qënie jeshile, as me qytetërim antik në sipërfaqen e planetit të kuq”, thotë ai. Nasa do të konfirmojë rrjedhjen periodike të ujit në sipërfaqen e Marsit.

“Konfirmimi për ujin në Mars, do të jetë diçka e rëndësishme”, thotë Pearson, “dhe do të ngrejë shumë pyetje se nga vjen uji dhe çfarë do të thotë për zhvillimin e jetës në të tashmen apo në të ardhmen”. Pyetje që Nasa mund t’i përgjigjet ditën e nesërme pas konferencës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010489940643311
array(1) { ["section"]=> string(50) "ja-se-cfare-ka-zbuluar-nasa-ne-planetin-mars-21778" }