Ja se ku përshtatet Shqipëria në hartën e Shteteve të Bashkuara për nga niveli arsimor

Publikuar tek: bota, më 20:37 05-02-2016 Ja se ku përshtatet Shqipëria në hartën e Shteteve të Bashkuara për nga niveli arsimor

Shumë prej nesh kanë përshtypjen se Amerikanët janë të aftë dhe tepër të zgjuar në krahasim me shtetet e tjera të botës por sipas një harte të re krahasuese, rezulton se edhe shtete përbërëse të SHBA-ve kanë nivel të ngjashëm arsimor.

Kjo hartë krahasuese tregon se cilat shtete të botës kanë nivel arsimi të ngjashëm me shtetet e Ameriksë së Veriut, ndërsa në hartën krahasuese ka gjetur vend edhe Shqipëria që sipas autorit ka nivel arsimor të përafërt me New Mexico.

Përpunimi i hartës është bazuar në të dhënat e indeksit nga Programi i Zhvillimit të Kombeve të Bashkaura. New Mexico është një nga shtetet me nivelin më të ulët të arsimit në SHBA duke u renditur i 49-ti sipas një studimi nga qeveria amerikane.

aBYmxW1_700b_v7.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01120400428772
array(1) { ["section"]=> string(92) "ja-se-ku-pershtatet-shqiperia-ne-harten-e-shteteve-te-bashkuara-per-nga-niveli-arsimor-31855" }