Ja si diskriminohen malësorët në Tiranë

Publikuar tek: aktualitet, më 10:07 28-03-2015 Ja si diskriminohen malësorët në Tiranë Tabela diskriminuese në një pallat në Tiranë

Diskutohet shpesh për mentalitetin diskriminues që ekziston tek shqiptarët për veriorët apo jugorët. Por së fundmi, kjo gjë po bëhet edhe fakt i kryer. Banorët e kryeqytetit tashmë po e shprehin hapur diskriminimin e tyre ndaj malësorëve. Me terma fare të papërshtatshëm ata diskriminojnë në mure pallatesh malësorët, duke u  munduar ‘’t’i kulturojnë’’, por paraprakisht tregojnë edhe mangësitë e tyre kulturore shoqëruar edhe me terminologji fyese.

‘’Ju lutemi të mos shkruani në mure dhe të tregoni qytetari’!’’, shkruan një njoftim në një pallat, buzë ashensorit. Njoftimi ende nuk dihet se nga kush është shkruar, nga administratori i pallatit apo nga ndonjë banor. Dihet tashmë se bashkëjetesa në Tiranë po zhvillohet nga banorë të zonave të ndryshme të Shqipërisë, fakt që nuk mund të zhbëhet. 

Gjithsesi, me fyerjen e treguar ndaj malësorëve, administratori apo banori duket se nuk po shkon drejt zgjidhjes së ‘’problemit’’ të shkrimit në mure, përveç sjelljes në ''gji'' të pallatit të një konflikti të ri: atë me malësorët. 

diskriminimmalesoreveok

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lidhje të paligjshme energjie në laboratorin e drogës, ndiqet penalisht elektricisti në Sarandë
ALUIZNI/ Lame: Zgjidhje për 14 mijë ndërtime informale në Tiranë që prekeshin nga Planet Rregulluese »
Article Logic
Execution time: 0.013082981109619
array(1) { ["section"]=> string(44) "ja-si-diskriminohen-malesoret-ne-tirane-7173" }