Ja si do bëhet kalimi i pushtetit nga Barack Obama te Donald Trump

Publikuar tek: bota, më 20:13 10-11-2016 Ja si do bëhet kalimi i pushtetit nga Barack Obama te Donald Trump

Kalimi nga presidenti i vjetër tek ai i ri zgjat më shumë se një muaji në SHBA.

Një periudhë tranzitore gjatë së cilës presidenti i ri duhet të krijojë qeverinë e tij të re dhe të zgjedhë se cilin të vendose në pozicionet kryesore të administratës.

Pasi përfundon procesi elektoral me krijimin e Kongresit të ri dhe votimin e superdelegatëve, dita e hyrjes së Donald Trump dhe të zonjës së re të parë Melania në Shtëpinë e Bardhë do të jetë 20 janari i vitit të ardhshëm.

Trump si president do të ketë një avantazh pasi Kongresi është krejtësisht i dominuar nga republikanët, të cilët fituan edhe Senatin edhe Dhomën e Përfaqësuesve.

Lexo edhe: Ndryshim në politikën e jashtme? Donald Trump zgjedh liderët e këtyre 8 shteteve për të telefonuar, shqetësim në Britani 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01209020614624
array(1) { ["section"]=> string(72) "ja-si-do-behet-kalimi-i-pushtetit-nga-barack-obama-te-donald-trump-59126" }