Ja si do të dukej “Wikipedia” nëse do të printohej

Publikuar tek: kulture-art, më 06:52 19-07-2015 Ja si do të dukej “Wikipedia” nëse do të printohej

Për shumë njerëz Wikipedia (së bashku me Google) është baza e dijes, dhe kur nevojitet informacion, jemi të sigurt se wikipedia e ka atë.

Michael Mandiberg, një artist nga Nju Jorku vendosi të hapë një ekspozitë duke përllogaritur çdo artikull të enciklopedisë online dhe duke krijuar një ide se si do të dukej nëse Wikipedia do të printohej e gjitha duke u kthyer në një vëllim librash.

Kur printimi u realizua, 11,594,743 artikujt e Wikipedias u kthyen në 7,473 libra. Por dukeqënëse Michael i do pemët, ai printoi vetëm 101 libra dhe pjesën tjerët e ngjyrosi për të krijuar idenë se sa të mëdha duken gjërat.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.062392950057983
array(1) { ["section"]=> string(54) "ja-si-do-te-dukej-wikipedia-nese-do-te-printohej-16516" }