Ja si duhet të veproni nëse ju kap ngërçi në ujë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 10:32 19-07-2016 Ja si duhet të veproni nëse ju kap ngërçi në ujë

Ngërçet përgjithësisht ndodhin për shkak të tërheqjes dhe ftohjes muskulare.

Nëse jëni duke notuar dhe i’u kap ngërçi në ujë ajo që duhet të bëni fillimisht është të mos bëni panik dhe të kujtoni teknikën e vëtëshpëtimit, pra është me rëndësi që të dini si të reagoni sa më shpejt.

Merrni frymë thellë dhe kthehuni në shpinë dhe qëndroni maksimalisht nën ujë në mënyrë që vetëm fytyrën ta keni mbi sipërfaqe.

Merrni frymë thellë dhe kujdesuni që mushkëritë t'i keni gjithmonë të mbushura me ajër, për të lëvizur më lehtë.

Shtrijeni muskulin me ngërç për 10-15 sekonda deri kur të relaksohet.

Pasi të kalojë, duhet të dilni sa më shpejt nga uji pasi ngërçi mund të rikthehet. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.038493871688843
array(1) { ["section"]=> string(54) "ja-si-duhet-te-veproni-nese-ju-kap-ngerci-ne-uje-47058" }