Ja si dukej egjiptianja e lashtë, shkencëtarët rikonstruktojnë fytyrën e saj (Foto)

Publikuar tek: bota, më 19:57 02-10-2016 Ja si dukej egjiptianja e lashtë, shkencëtarët rikonstruktojnë fytyrën e saj (Foto)

Duke përdorur disa nga instrumentat e fundit teknologjike dhe pas orësh të tëra pune, shkencëtarët dhe arkeologët kanë mundur të rikonstruktojnë pamjen e një gruaje që ka jetuar 2000 vite më parë.

Sipas shkencëtarëve, gruaja besohet se ka vdekur mes moshës 18  - 25 vjeçare por skeleti i saj doli në dritë disa muaj më parë, gjatë gërmimeve arkeologjike. Rikonstruksioni nisi me skanimet e kafkës dhe pas ngarkimit të të dhënave në kompjuter u përdorën disa programe të tjera të avancuara për të formuar pamjen e saj, siç edhe duket në foto:

Scasddd2d2ddshot_1.jpg

Screasdw3wd3dffnshot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.22369313240051
array(1) { ["section"]=> string(86) "ja-si-dukej-egjiptianja-e-lashte-shkencetaret-rikonstruktojne-fytyren-e-saj-foto-54864" }