Ja si duken sot kufijtë mes shteteve europiane (Foto)

Publikuar tek: bota, më 15:06 06-03-2016 Ja si duken sot kufijtë mes shteteve europiane (Foto)

Në dritën e konflikteve të sotme globale, kufijtë e shteteve të ndryshme po shtrëngohen gjithnjë e më shumë, por fotografi Valerio Vincenzo, përmes në projekti të titulluar “Kufijtë e Paqes”, shpreson të frymëzojë shoqërinë duke ndiçuar një aspekt më shpresëdhënës.

Ai ka eksploruar dhe fotografuar shumë vende europiane duke u fosuar në dryshimet rrënjësore të dekadës së fundit që pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Shengenit.

I pajisur me aparatë, harta dhe GPS, Vincenzo udhëtoi përgjatë këtyre vijavetë fshira kufitare tashmë paqësore mes shteteve.

03_2012-33-1_800.jpg

21_Portugal-8-11_800.jpg

42_2012-19-4_800.jpg

64-2010-SP4-12_800.jpg

2013-36-4_800.jpg

2013-36-4_800.jpg

2014-5-6_800.jpg

2014-13-5_800.jpg

borderlinefrontiersofpeace3.jpg

borderlinefrontiersofpeace4.jpg

borderlinefrontiersofpeace5.jpg

borderlinefrontiersofpeace7.jpg

borderlinefrontiersofpeace8.jpg

borderlinefrontiersofpeace9.jpg

borderlinefrontiersofpeace10.jpg

borderlinefrontiersofpeace11.jpg

borderlinefrontiersofpeace12.jpg

borderlinefrontiersofpeace13.jpg

borderlinefrontiersofpeace14.jpg

borderlinefrontiersofpeace16.jpg

borderlinefrontiersofpeace17.jpg

borderlinefrontiersofpeace18.jpg

borderlinefrontiersofpeace19.jpg

borderlinefrontiersofpeace20.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012650012969971
array(1) { ["section"]=> string(57) "ja-si-duken-sot-kufijte-mes-shteteve-europiane-foto-34376" }