Ja ura më e frikshme në botë për makinat

Publikuar tek: bota, më 12:45 29-04-2015 Ja ura më e frikshme në botë për makinat

Eshima Ohashi në Japoni është ura e tretë më e madhe në botë, e cila i shkakton ankth drejtuesve të automjeteve për shkak të pjerrtësisë së saj.

Ajo ka një hark tepër të lartë që të mund të kalojnë anijet poshtë saj. Ura përbëhet prej dy korsish dhe ka një gjatësi prej 1.7 km ose 1 milje gjatësi mbi liqenin Nakaumi dhe lidh qytetet Matsue dhe Sakaiminato. Pjerrtësia e saj shkon 6.1 % në anën Shimane prefecture dhe 5.1 % në anën Tottori Prefecture.

Ura më e lartë dhe si rezultat më e frikshmja në botë është Sidhue River në Kinë me një lartësi prej 460 metrash dhe gjatësi 1300 metër duke lidhur Shanghai-n me Chendo-n. Në vendin e dytë qëndron ura Millau Viaduct në Francë me një lartësi prej 270 metrash. Monkey Bridge në Vietnam është e treta më e frikshmja në botë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017409086227417
array(1) { ["section"]=> string(45) "ja-ura-me-e-frikshme-ne-bote-per-makinat-9962" }