Janina dhe Paramithia shqiptare në penelin e ushtarit gjerman

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:45 15-10-2015 Janina dhe Paramithia shqiptare në penelin e ushtarit gjerman

Ushtari gjerman, Roland Schmidt gjatë vitit 1943 kur bota përjetonte luftën e dytë, në qytetet ku është ndaluar në Çamëri, sot Greqia e veri-perëndimore, ka vizatuar lagjet shqiptare të disa qyteteve. 

Historiani Arben Llalla sqaron se Schmidt i publikoi pas shumë vitesh punimet e tij dhe në lagjet shqiptare të Janinës, Paramithisë dhe Korfuzit shihen qartë xhamitë që kanë ekzistuar dikur.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010102033615112
array(1) { ["section"]=> string(67) "janina-dhe-paramithia-shqiptare-ne-penelin-e-ushtarit-gjerman-23150" }