Japonezët gjejnë zgjidhje të padëgjuar për heqjen e stresit në punë, çuditërisht ja kanë arritur qëllimit

Publikuar tek: aktualitet, më 20:38 23-05-2017 Japonezët gjejnë zgjidhje të padëgjuar për heqjen e stresit në punë, çuditërisht ja kanë arritur qëllimit

Kompanitë japoneze njihen për oraret e tejzgjatura dhe për marrëdhëniet hierarkike shpesh stresuese.

Megjithatë një prej tyre ka gjetur një terapi qe do i ndihmoje punonjësit te relaksohen. Beëhet fjalë për kompaninë informatike Ferry, e cila ka marrë në gjirin e vet nëntë mace antistres.

Ato hidhen nëpër gjunjët e punonjësve, ju shtypin butonat e tastierës, ushqehen dhe flenë në liri të plotë. Terapia quhet "ronrontherapy".m2.jpg

Hidenabu Fukuda që drejton kompaninë ka futur politiken e " maceve ne zyre" . Ai i’u ka kërkuar bashkëpunëtoreve te vijnë ne pune se bashku me macet dhe madje i’u jepte 5.000 jen (40 euro) ne muaj atyre që shpëtonin edhe macet e rrugëve.

Edhe te tjera kompani japoneze bazohen tek përfshirja e kafshëve te buta për te ulur stresin dhe ankthin e punonjësve. Oracle Japan ka marre qen, ndërkohë qe te tjerë argëtohen me qengja apo dhi.

m3.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Studimi, ushtrimet fizike mposhtin 22 sëmundje kronike
Makina e policisë përplas këmbësorin në Tiranë »
Article Logic
Execution time: 0.011056184768677
array(1) { ["section"]=> string(110) "japonezet-gjejne-zgjidhje-te-padegjuar-per-heqjen-e-stresit-ne-pune-cuditerisht-ja-kane-arritur-qellimit-79727" }