Japonezi, Yoshinori Ohsumi merr çmimin Nobel në mjekësi

Publikuar tek: kulture-art, më 10:55 03-10-2016 Japonezi, Yoshinori Ohsumi merr çmimin Nobel në mjekësi

Japonezi, Yoshinori Ohsumi merr çmimin Nobel në mjekësi për vitin 2016-të.

Zbulimi i procesit të autofagisë i ka dhënë Ohsumit këtë çmim.

Puna e Ohsumit është është vlerësuar si mjaft e rëndësishme sepse ndihmon të shpjeguar se çfarë nuk shkon me një varg sëmundjesh duke filluar nga kanceri deri te parkinsoni.

Po ashtu ky zbulim është cilësuar si mjaft i rëndësishëm edhe për parandalimin dhe rritjen e sëmundjeve kancerogjene.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033461093902588
array(1) { ["section"]=> string(60) "japonezi-yoshinori-ohsumi-merr-cmimin-nobel-ne-mjekesi-54911" }