Jashtë standardeve, Anglia kthen mbrapsht 400 mijë pajisjet mbojtëse Turqisë

Publikuar tek: bota, më 15:54 07-05-2020 Jashtë standardeve, Anglia kthen mbrapsht 400 mijë pajisjet mbojtëse Turqisë

Në kuadër të luftës ndaj koronavirusit Turqia i ka dërguar Mbretërisë së Bashkuar 400 mijë uniforma mbrojtëse.

Por Britania i ka refuzuar duke thënë se ato ishin jashtë standarteve të duhura.

Dy javë pas mbërritjes së 400,000 uniformave mbrojtëse nga Turqia në Britani, ato janë bllokuar pasi nuk përputhen me standardet e Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas 'The Guardian', Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social (DHSC), në Mbretërinë e Bashkuar konfirmoi se pajisjet po mbahen në një objekt afër aeroportit Heathrow, ndërsa theksohet se ato do të kthehen në Turqi, dhe DHSC synon të kërkojë një rimbursim.

Sekretari i Shtetit për Strehimin Komunitetet dhe Pushtetin Lokal, Robert Jenrick tha se punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të jenë të sigurt dhe se ata duhet të kenë paisjet që meritojnë.

"Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të korrigjuar këtë çështje", është shprehur Jenrick.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 'Duke parë raketën me majuckë', dalin pamjet e Kim Jong Un teksa flet me sozinë e tij (VIDEO)
Rezulton me koronavirus qytetari i Vatikanit, i cili punon për Papa Françeskun »
Article Logic
Execution time: 0.012761831283569
array(1) { ["section"]=> string(82) "jashte-standardeve-anglia-kthen-mbrapsht-400-mije-pajisjet-mbojtese-turqise-205541" }