Javë ‘klasike’ dimri, mësoni parashikimin e motit për 5 ditë

Publikuar tek: aktualitet, më 07:14 25-01-2021 Javë ‘klasike’ dimri, mësoni parashikimin e motit për 5 ditë

Java që presim para parashikohet të jetë një javë “klasike” dimri me motin i cili parashikohet shumicën e ditëve i vranët me reshje shiu e dëbore si dhe disa ditë me diell por të acarta.

Java nis sot, ditë e Hënë, me mot kryesisht të vranët dhe me alternime kthjellimesh afatshkurtra në mesditë. Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar dhe në kohë afatshkurër në zonën e veriut deri të lartë.

Në zonën e Alpeve, verilindje në lartësitë mbi 300 metër dhe juglindje mbi 800 metër do të ketë reshje tepër të dendura dëbore, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak.

Gjatë orëve të para të 24-orëshit të ditës së Martë reshjet vijojnë me intensitet mesatar deri dhe të lartë në një pjesë të madhe të territorit. Pas orëve të mesditës reshjet humbasin intensitetin dhe bëhen të herëpashershme dhe intensitet të ulët.

Në relievet malore në lindje të territorit reshje tepër të dendura dëbore te cilat gjatë ditës në zonën e veriut dhe jugut zbresin deri në lartësitë kodrinore 400-500 metër. 

Dita e Mërkurë dhe ajo e Enjte parashikohen të kenë mot kryesisht të kthjellët dhe vranësira kalimtare e reshje shiu të izoluara dhe lokale.

Java mbyllet me ditën e Premte me rikthim të motit të vranët e reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët e lokalisht shtrëngata afatshkurtra. Duke nisur nga orët e pasdites reshjet bëhen të vazhdueshme me intensitet mesatar dhe të lartë në pjesën më të madhe të territorit.

Përsëri reshje dëbore në relievet malore në lindje por me intensitet të ulët.

141788204_1104048880034450_6425311461432387641_n.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ardit Gjebreas i del situata nga kontrolli: Ju kërkoj ndjesë, nuk më ka ndodhur që 9 vite
Mero Baze ironizon Bashën: Vajzës 10 vjeçe i lexon libër për 3 vjeçar, kandidon për kryeministër dhe pretendon se e di ç’duan shqiptarët »
Article Logic
Execution time: 0.013612985610962
array(1) { ["section"]=> string(64) "jave-klasike-dimri-mesoni-parashikimin-e-motit-per-5-dite-236252" }